recenzje książek

Alfabet życia o. Tomasz Maniura.

30 czerwca 2023

Nakładem Wydawnictwa eSPe ukazał się Alfabet życia ojca Tomasza Maniury. Zapewniam jednak, że nie jest to taki typowy, alfabet życia, jaki bardzo często tworzą celebryci znani z pierwszych stron gazet czy mediów społecznościowych. Dlaczego? Ponieważ skłania do postawienia sobie pytań o fundamenty mojej wiary, A warto je sobie stawiać nie tylko przy okazji parafialnych rekolekcji.

Postawa wobec Eucharystii wynika wprost z tego, czy człowiek został wtajemniczony w Jej istotę czy też nie. Wejście w głębią Eucharystii pozawala zrozumieć, że w Niej kryje się bardzo dużo. Że Ona stanowi odpowiedz na bardzo bardzo wiele ludzkich potrzeb, a szczególnie na pragnienie miłości i sensu życia. (…). Eucharystia to bowiem Ciało Chrystusa, a więc Tego , kto tylko kocha. Przyjmując Komunię, przyjmujemy tę-jak by można powiedzieć Miłość w czystej postaci. Karmiąc się Ciałem Chrystusa otrzymujemy Miłość w pełni, a co za tym idzie- życie w pełni”. s40

Ożywcze, ale także i odkrywcze było dla mnie spojrzenie na sakramenty, jak na spotkanie. O ile mam w pamięci definicje sakramentu jako widzialny znak niewidzialnej łaski to już z takim spojrzeniem jest u mnie znacznie gorzej.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst

Autor pokazuje też  najprostszą, ale i jednocześnie najtrudniejszą „receptę” na budowanie relacji z Bogiem -obecność. „Nam się wydaje,że my przy Bogu musimy coś robić, mówić. A wystarczy tylko być, tak jak jest On” s 16.

Ojciec Tomasz Maniura założyciel Oblackiego Duszpasterstwa Młodzieży NINIWA, w ramach którego organizuje m.in: Festiwal Życia oraz prowadzi wyprawy rowerowe do najdalszych zakątków Europy, a także do Azji i Afryki. Na co dzień kieruje Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku,w którym z sukcesom pokazuje młodym, że tylko z Bogiem mogą żyć pełnią życia.

Bardzo ważnym tematem, który porusza w swoim alfabecie życia ojciec Tomasz Maniura jest dobre przeżywanie żalu za grzechy- nie mylić z uczuciem żalu. Wszak można się owocnie spowiadać nie czując go. Jak zatem powinien być dobrze przeżyty? „Żal za grzechy polega na tym, że człowiek po tym, jak stanie w prawdzie przed samym sobą i Bogiem uświadamia sobie, jak wiele stracił. Żal za grzechy to nie upokarzanie się i poniżanie się, to raczej świadome pragnienie relacji z Bogiem, w której można doświadczyć prawdziwej miłości i pokoju” s199.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.