recenzje książek

Niewidzialny. O Duchu Świętym, który działa w życiu człowieka ojciec Celestyn Cebula.

11 lipca 2023

Niewidzialny. O Duchu Świętym, który działa w życiu człowieka ojca Celestyna Cebuli to książka perełka. Dlaczego? Ponieważ autor opierając się na Słowie Bożym pokazuje przestrzenie, w których działa Trzecia Osoba Trójcy Świętej (zarówno w życiu człowieka, ale również Kościoła). Bo Duch Boży nigdzie sobie nie odfrunął. Nie wziął urlopu. On jest wciąż obecny i działa: ożywia, pociesza, jest Tym, który daje prawdziwą radość ( nie mylić z płytką wesołkowatością), wstawia się za nami, kiedy nie umiemy się modlić.

Autor pokazuje również to, że Duch Święty działa bardzo konkretnie w  życiu Jezusa, Maryi, apostołów – to On po Swoim zesłaniu daje im siłę, żeby z odwagą radością szli i głosili Dobrą Nowinę pomimo przeszkód: niezrozumienia, odrzucenia, prześladowania. To wszytko wydaje się być przysłowiową „bułką z masłem ” wobec Jego mocy. Apostołowie są ponad tym, co ich spotyka.

Co bardzo ważne autor daje też bardzo konkretne”recepty”: w jaki sposób pozwolić Duchowi Świętemu, aby moje serce kawałek, po kawałku zmieniał w Swoją  świątynie? ” Tymczasem my często po zakończeniu Eucharystii wybiegamy do tysięcy obowiązków, rozpraszamy się tysiącem spraw. A tymczasem tak ważne jest, żebyś spróbował choć na chwilę wejść w głąb siebie i uświadomić sobie raz jeszcze, że jesteś świętą świątynią Boga żywego ( por 1Kor3,17b) Proś wtedy, by Duch Święty tak cię przemieniał wewnętrznie, by godność dziecka Bożego była błogosławieniem dla   wszystkich tych, których spotkasz. Niech świat widzi to tajemnicze światło , jakie przebija z twarzy osób ocienionych mocną Najwyższego” s148.

Celestyn Cebula- bernardyn, rekolekcjonista, duszpasterz młodzieży, student teologii biblijnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, koordynator Bernardyńskiego Centrum Religijno-Kulturowego w Rzeszowie.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „NIEWIDZIALNY O DUCHU ŚWIĘTYM, który działa W życiu człowieka nie wiesz, skąd przychodzi Wiatwiej chce, iszum jego slyszysz, Ducha. idokÄ…dpodąża. Tak st każdy który narodziłs 0. Celestyn Cebula OFM esPe”

Czym jest parezja ? I jaką ma”super moc”  ? Parezja to,” wewnętrzna radość, której nie da się odnaleźć w sobie czy z siebie wykrzesać (choćby wypełniało się wszystkie moralne warunki), bo ona przychodzi jako dar, na który można jedynie powiedzieć:”tak wierzę”. A może to się dokonać tylko mocną Ducha Świętego”.  Ale jednocześnie ta wewnętrzna radość nie ma na celu tego, żebyśmy zostali superbohaterami niczym z dziecięcej kreskówki. Jest za to zgodą, na to, żeby coraz bardziej swoje życie upodobniać do Chrystusa. „Owo, coraz bardziej jaśniejąc czasem będzie oznaczało zgodę na ból, samotność, umieranie dla siebie samego- ale w tym cierpieniu będziesz mógł coraz bardziej przypominać Chrystusa, twoje wnętrze będzie coraz bardziej przypominać Jego samego” s. 137 .

Duch Święty to także Ten, który daje pocieszenie. Jednak nie ma ono nic wspólnego z tym tanim, pustym i płytkim pocieszeniem, jakie serwują nam różnej maści mówcy motywacyjni.”Człowiek pocieszony przez Ducha Świętego nigdy nie traci nadziei, co do innych, nawet tych pogrążonych w największych ciemnościach” s. 156.

To już druga książka, która pozwoliła mi inaczej spojrzeć na Ducha Świętego, którą bardzo polecam. Dzięki niej stał mi się On bardziej bliższy.

Only registered users can comment.

    1. Bardzo się cieszę. Czekam Pani wrażenia po lekturze książki. Zapraszam w miarę możliwości częściej także na profil bloga Milkapisze. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.