inspracje

Niedziela Dobrego Pasterza

20 kwietnia 2024

Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i do dziewictwa konsekrowanego,. Chociaż o ile maleje liczba mężczyzn i kobiet gotowych do tego, aby odpowiedzieć na  Jezusowe wezwanie do pójścia za Nim drogą kapłaństwa i życia zakonnego to zwiększa się liczba tych, które pozostając w świecie, realizując się w pracy zawodowej, chcą jednocześnie służyć Kościołowi lokalnemu swoim wsparciem przede wszystkim modlitewnym.

Zapewne podniosłą się głosy, że teraz są inne czasy, bo już kapłaństwo nie cieszy się takim społecznym prestiżem, jak dawniej. Jest wręcz przeciwnie wylewa się szambo, pomyje i wszystko, co najgorsze radośnie donosząc o aferach i wszelkich nieprawidłowościach. A książki tych, którzy opuścili seminaria pisane są w tonie taniej sensacji.

Jeszcze gorzej są postrzegane te kobiety, które na głos Oblubieńca odpowiedziały wstępując do zakonu. Nie oszukujmy się, że dla tego świata wydają się być na przegranej pozycji. Kogo dzisiaj inspirują, jako sposób na życie śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa składane przez siostry w czasie ślubów wieczystych? W  najlepszym wypadku tak zwany normalny świat popuka się w czoło, że to zaścianek, średniowiecze ( wcale nie taka ciemna epoka, jak zwykło się o niej myśleć). Nie mówiąc już o zakonach klauzurowych. Bo jak to tak zdecydować się dobrowolnie na oddzielenie, zamkniecie się od świata? Poświęcając swój  czas „tylko” na modlitwę i pracę na terenie klasztoru i otaczającego go ogrodu? Wariactwo zupełne dla kogoś, kto myśli kategoriami tego świata. Dla kogoś, kto odnalazł swoje powołanie wystarczy spojrzeć siostrom w oczy przy powitaniu, czy pożegnaniu. I radość w ich oczach mówi wszystko.

Rozpoczynający się właśnie tydzień modlitw o powołania będzie czasem do wyrażenia naszego wielkiego Bóg zapłać za podjęcie tajemnicy powołania. A najlepiej zrobimy to przez modlitwę, prosząc o łaskę wytrwania do końca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.