recenzje książek

Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących.

17 kwietnia 2024

O spowiedzi napisano dużo, ale zrobić to tak jasno, konkretnie jak to udało się w niepozornej książeczce Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących, która ukazała się w Wydawnictwie Serafin to jest wielka sztuka.

W książce znajdziemy zarówno rys historyczny sakramentu spowiedzi, aby zobaczyć jak na przestrzeni wieków zmieniała się zarówno jego forma, którą znamy dzisiaj. Jednak dla mnie najważniejsze to, jak zmieniło się podejście do niego.

Kolejne rozdziały są bardzo udaną próbą odpowiedzi na pytania, które chyba zadawał sobie każdy, kto na serio traktuje sakrament pokuty i pojednania:  czym jest grzech, dlaczego trzeba robić rachunek sumienia, na czym polega dobrze przeżyta spowiedź, dlaczego spowiadamy się przed kapłanem?

I chociaż znamy odpowiedzi na większość z nich, bo najczęściej dostawaliśmy je w czasie przygotowań przed Pierwszą Komunią Świętą, to po pierwsze zmieniła się nasza perspektywa, z jakiej na wszystko patrzymy (źle byłoby, gdyby okazało się spowiadamy się jak kilkuletnie dzieci podczas, gdy jesteśmy dorosłymi, pracującymi osobami). Po drugie: do tego, co ważne warto, wracać i robić sobie przypominajkę. To odświeżenie wiadomości o sakramencie spowiedzi, powinno prowadzić do coraz lepszego jego przeżywania.

Książka przybliża postacie męczenników konfesjonału: Ojca Pio-kto Go nie prosił o pomoc przed spowiedzią? I Leopolda Mandicia, którego przyznaje, znałam tylko mgliście. A dzięki temu tytułowi mogłam to zmienić.

Ważne jest dla mnie zwrócenie uwagi na owoce plynące z daru „posiadania” kierownika duchowego: „Pierwszym z nich jest poddanie się czy świadome obranie drogi kierownictwa duchowego przez wybranie sobie stałego spowiednika.  Poddanie się kierownictwu duchowemu sakramencie pojednia jest bowiem wspaniałą drogą do duchowego rozwoju.” s. 93

I prawdziwa wisienka na torcie na sam koniec świadectwo. Tutaj w całej pełni sprawdza się prawdziwość powiedzenia, że lepszy przykład niż wykład.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.