inspracje

Na czym polega fenomen Dzienniczka Świętej Faustyny?

10 kwietnia 2024

Dzienniczek Świętej Faustyny jest obok Pisma Świętego najczęściej tłumaczoną „książką” na wszystkie języki świata, łącznie z narzeczami afrykańskimi. W czym tkwi fenomen tego dzieła?

Dzienniczek tak jak Pismo Święte mimo upływu czasu wciąż pozostaje aktualną odpowiedzią na wszystko to, co dzieje się wokół nas. Ale jeszcze bardziej w nas, a konkretniej pisząc w sercu człowieka. I chociaż robi on wszystko, aby zagłuszyć jego niepokój to udaje się to tylko na chwilę.

Będące już niemal jak banał zdanie Świętego Augustyna: „Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu” znajduje rozwiniecie w Dzienniczku, który na prośbę Samego, Pana Jezusa pisze Święta Faustyna.

Czym jest Dzienniczek? Przede wszystkim pokazuje drogę Świętej Faustyny dojrzewania do tego, aby odpowiedzieć na Jezusowe wezwanie do pójścia za Nim przez wybranie życia zakonnego, które wbrew pozorom nie jest ucieczką od prawdziwego życia, wręcz przeciwnie.  A jest to możliwe dzięki Jej wielkiemu zaufaniu do tego, Który powołuje. Jak na przyszłą apostołkę Bożego Miłosierdzia przystało. Trzeba ufać na maxa, żeby nie mając pewnych środków finansowych, jechać do Warszawy, by wstąpić do zakonu. Polegać ”tylko” na Tym, który się tego domaga to pisząc delikatnie z punktu widzenia ludzkiego czyste szaleństwo. Po ludzku tak, po Bożemu nie.

Jednak nade wszystko jest zapisem najpiękniejszej, niekończącej się historii miłości Boga do człowieka. Szczególnie tego najbardziej skrzywdzonego przez grzech. Aby odzyskać po jego popełnieniu utracony pokój serca, niezbędne jest do tego Boże Miłosierdzie. Dzięki, któremu w sakramencie spowiedzi otrzymujemy odpuszczenie i przebaczenie tego wszystkiego, czym zraniliśmy Jezusowe Serce. I w tym chyba  leży cały fenomen tego, że Dzienniczek jest wciąż czytany. A jest nim nadzieja jaka kryje się w Bożym Miłosierdziu. Której może właśnie teraz potrzebujemy bardziej ?

Only registered users can comment.

  1. Może chodzi o to, że naturalnym odruchem wielu ludzi jest uciekanie przed Bogiem z lęku przed Bożą sprawiedliwością. Ludzie mają tendencję do nadawania Bogu ludzkich cech, a u ludzi takie chechy jak cierpliwość, miłosierdzie mają swoje granice. Ten dzienniczek zmienia spojrzenie na Boga. Boża miłość, miłosierdzie okazują się być niewiarygodne. Są czymś, co nie mieści się w ludzkiej głowie. Ta książeczka pozwala wyrzucić ludzki lęk do kosza, wejść w autentyczną relację z Bogiem, bez lęku. To jest moja opinia 🙂

    1. Tak zgadzam się z Pana opinią, że Dzienniczek zmienia obraz Boga.I pozwala na Niego spojrzeć bez lęku. Dziękuje za podzielenie się Pańską opinią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.