recenzje książek

„Najpiękniejsze kobiety przedwojennej Polski Krzysztof Szujecki.

2 marca 2024
„Najpiękniejsze kobiety przedwojennej Polski””Krzysztofa Szujeckiego to opowieść o gwiazdach kina, teatru, rewi, baletu, która jest jak swego rodzaju wehikuł czasu, który przenosi nas w czasy minione.

Dzięki umiejętności malowania słowem, jaką posiada autor książki czytelnik razem z jej bohaterkami jest uczestnikiem, a nie tylko obserwatorem opisywanych przez niego wydarzeń. Towarzyszmy najpiękniejszym kobietom przedwojennej Polski w początkach ich kariery, dzięki dużej liczbie fotografii ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego przenosimy się na kolejne bale artystów. Zachowane opinie krytyków filmowych i tańca pozwalają nam zobaczyć jak zmieniały się gusta przedwojennej warszawskiej elity.

Ten tytuł bardzo dobrze pokazuje związek miedzy dramatem wybuchu drugiej Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego, a losami konkretnych kobiet. Jedne z nich jak Helena Grossówna, którą określano jako „najpiękniejszy uśmiech Warszawy”:

„Kilka dni później pomagała już w obronie miasta: wraz z liczną grupą warszawskich aktorów i innych mieszkańców pracowała przy kopaniu rowów. Odbyła szkolenie dla sanitariuszek, a później poproszona przez znajomych prowadziła kuchnię na Pradze”. s133.

„Obozowe warunki życia okazały się jeszcze trudniejsze niż w Gross-Lubars. Braki w żywności były niewyobrażalne. Zwykle dawano plaster czarnego ( zdarzało się, że spleśniałego) chleba i kostkę margaryny na cały dzień, na obiad zmusiła wystarczyć rozgotowana brukiew lub jarmuż nieosolony, natomiast raz w tygodniu pojawiła się mętna woda z resztkami kaszy manny. Do picia dawano zaparzone ziółka” s 137.

inne jak Helena Żelichowska nie wierzyły to, że Polska odzyska wolność, ułożyły sobie ponownie życie na emigracji. Wśród całej gamy niezwykłych losów kobiet przedwojennej Polski były też takie, które jak żona Jana Karskiego, Pola Nireńska. Dla niej, „Działalność artystyczna niekończy się nigdy”. Lub jak Zofia Batycka ówczesna Miss Polonia, która sama będąc na emigracji pisała listy do znaczących osób ówczesnej dyplomacji informując w nich o tym jaka jest sytuacja Polski.

Krzysztof Szujecki – polski historyk sportu, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w dziejach współczesnego ruchu sportowego. Autor popularyzatorskich książek o tej tematyce oraz licznych artykułów.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta portalu nakanapie. pl

Książkę bardzo polecam, bo pokazuje świat prawdziwych gwiazd, a nie celebrytów, których jedynym osiągnięciem jest to, że są znani z tego, że są znani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.