inspracje

Szukaj ciszy. Może szczególnie teraz w adwencie?

9 grudnia 2023

Cisza to dzisiaj „towar” deficytowy. Chodź wielu jej szuka to bardzo często takie osoby są albo nierozumiane, albo w najlepszym wypadku postrzegane jako dziwadła. Skąd ten smutny wniosek? Z własnego doświadczenia. Sama po powrocie z rekolekcji w milczeniu, samotności i klauzurze u Sióstr Wizytek, za które wciąż bardzo jestem wdzięczna, usłyszałam, że jedna ze znajomych mojej mamy, by tak nie mogła. „Siedzieć” w zupełnej ciszy, samej i jeszcze być w trybie off-line? Bez Internetu ?

Zapewniam, że tak się nie tylko da, ale ten, kto zasmakował ciszy i spokoju świata za klauzura, wcale nie będzie chciał tak bardzo wracać do tego tzw. normalnego. I wbrew temu, co często zarzuca się tym, którzy odpowiedzą na to, by tak odpowiedzieć na realizację Jezusowego powołania wcale nie uciekają od rzeczywistości i nie zamykają się na drugiego człowieka ( każdemu życzę takiej troski, otwartości i życzliwości) jakiej doświadczyłam w tym świętym dla mnie czasie.

Skąd zatem takie niezrozumienie dla mojego pragnienia serca, żeby pobyć przed Panem w ciszy „tylko” ja i On? To właśnie wtedy w ciszy wychodzą bardzo często z zakamarków naszego serca wszystkie obawy i lęki, które w codziennym biegu spychamy na jego dno. A takie zderzenie bywa nieraz bardzo trudne i bolesne do ogarnięcia. Dlatego często zagłuszamy ciszę czym się tylko da: bez przerwy grającym telewizorem, przeglądaniem mediów społecznościowych, rozmowami o niczym. A gdyby tak spróbować tegoroczny adwent przeżyć w większej ciszy? Może nie od razu jechać na rekolekcje w ciszy i za klauzura. Na początek spróbujmy przez jeden dzień być off-line nie tylko od Internetu od telewizora także. Kto podejmie wyzwanie? Zapewniam, że warto. Nie mamy nic do stracenia, za to dużo możemy zyskać.

Only registered users can comment.

    1. taka czasami zapominamy, że to, co jest najlepszą receptą jest najprostsze. Bogu łatwiej mówić do serca człowieka w ciszy. Życzę radości i pokoju serca z Narodzenia Pańskiego.Dziękuje za zostawienie komentarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.