inspracje

Ważniejsze miejsce czy sakrament ?

7 listopada 2023

Jeszcze niczym echo wraca do mnie podniesiony głos mojej koleżanki. I lęk, jaki dało wyczuć w głosie. Dlaczego o tym piszę? Bo ona jest oazą spokoju i opanowania. A podniesiony głos to znak, że czegoś się boi. Co mogło być tak dla niej trudne ? Sakrament spowiedzi, a właściwie nie tyle on sam, ile to, że zaproponowałam, aby poprosiła o niego poza konfesjonałem.

Miejsce sprawowania sakramentu pokuty nie ma wpływu na łaski, jakie się w nim otrzymuje. Nie ma znaczenia czy spowiadam się w konfesjonale, sali domu parafialnego, w środku lasu czy na łące, kancelarii parafialnej. Dużo ważniejsze od tego, gdzie się spowiadam jest otwartość mojego serca na dar bożego przebaczenia i miłosierdzia.

Sama, kiedy szłam się spowiadać właśnie poza konfesjonałem myślałam, że padnę. Dlaczego? Ponieważ od dziecka wiąże się sakrament pokuty z konfesjonałem, a gdy okoliczności wymusza jego inną formę dla wielu jest ona nie do pomyślenia. I skoncentrowani na miejscu sprawowania sakramentu, a może raczej na swoim lęku przed tym, co nowe i nieznane, wolą zwlekać z tym, aby Jezus swoją łaską ozdrowił i uleczył wszystkie te miejsca, które tego wymagają. Ta rozmowa skłoniła mnie do tego, żeby postawić sobie pytanie: czy umiem i chcę być wsparciem, kiedy ktoś dla mnie ważny, bliski zwyczajnie po ludzku czuje lęk nie tyle przed samą spowiedzią, co raczej nie codziennym miejscem jej sprawowania?

Kościół w swej mądrości zaleca, aby sakrament spowiedzi był sprawowany w konfesjonale nie bez powodu. W wyjątkowych przysadkach nie bójmy się jednak skorzystać z sakramentu spowiedzi nawet, jeśli będzie ona sprawowana poza  konfesjonałem. A jeśli zmiana miejsca, gdzie będziemy się spowiadać jest dla nas szczególnie trudna nie bójmy się o tym powiedzieć spowiednikowi. Nie zapominajmy, że to też człowiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.