recenzje książek

Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii Wioletta Wilk- Turska

2 września 2023

Książka zabiera Czytelnika w podróż przez historię monarchii brytyjskiej pozując jak zmieniła się przez wieki i jakie wydarzenia do tego doprowadziły. Autorka bardzo dobrze pokazuje rolę, jaką spełnia Książe Małżonek na przykładach księcia Alberta i księcia Filipa. Jednak obraz rodziny królewskiej nie ma nic wspólnego, z obrazem sielanki. Jak w każdej rodzinie także i w rodzinie panującej są tajemnice, o których najchętniej, by zapomniano. Niestety w przeciwieństwie do  tak zwanych zwykłych zjadaczy chleba członkowie rodziny panującej żyją pod presją opinii publicznej, z czym nie każdy umie sobie poradzić.

Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II-ej kończy się dla Wielkiej Brytanii pewna epoka. I jak najbardziej uzasadnione jest  pytanie, czy jej syn książę Karol III będzie umiał wyjść z jej cienia? Ale to czas pokaże.

Czytelnik niemal przez dziurkę poznaje zwyczaje, plan dnia królowej. Zagląda do pałacowych komnata, poznaje wymagania, jakie musi spełnić osoba, która chce zostać np:pokojówką.

” W dobie komputerów i internetu, szybkich samochodów i telefonów komórkowych ludzie pragną zobaczyć, jak to było dawniej. Zanurzyć się w atmosferze historii, która przychodzi do nich i mówi głosem starych powozów zaprzenietych w sześć koni, głosem dwustuletnich strojów, które mają na sobie królewscy lokaje i woźnica” s199 i 200.

„Wioletta Wilk- Turska wcześniej Wioletta Wilk- Reguła jest magistrem filologii angielskiej i doktorem nauk humanistycznych w specjalności nauki o polityce. Jej fascynacja monarchią brytyjską zaczęła się jeszcze na studiach, gdy jako młoda dziewczyna pojechała na wakacje do Wielkiej Brytanii. Kontrast pomiędzy peerelowską Polską a królewskim Londynem był ogromny. To wtedy studentka filologii angielskiej kochająca historię, sztukę i kulturę postanowiła, że będzie kiedyś kimś więcej niż tylko nauczcielką angielskiego”- skrzydełko książki.

 

Książka wprost wymarzona na długie jesienne wieczory i na tak zwane przewietrzenie głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.