recenzje książek

Odnowienie aktu zawierzenia się Jezusowi przez ręce Maryi według św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

7 sierpnia 2023

Książka jest adresowana do tych, którzy już odbyli trwające trzydzieści trzy dni rekolekcje i dokonali już aktu zawierzenia. Teraz chcą pogłębić duchowość zaproponowaną przez Św. Ludwika.

Propozycje treści jakie zostały poruszone w tej książce mocno związane są z Traktatem o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi:

rok pierwszy- tajemnica Jezusa Chrystusa, który jest celem i kresem naszego pielgrzymowania.

rok drugi- Najświętsza Maryja Panna, droga prowadząca do Chrystusa.

rok trzeci- tożsamość prawdziwych czcicieli Najświętszej Dziewicy Maryi.

Ponieważ sama nieodprawiałam trzydziestodniowych rekolekcji , nie dokonałam też aktu zawierzenia, „wyciągnęłam” to, co z tej książki jest dla mnie ważne.

Przypomnienie prostoty i znaczenie różańca: „Różaniec jest wprowadzeniem w tajemnicę wiary, w głębie modlitwy. (….) Różaniec to ciągłe pukanie do okna Matki Bożej, ciągłe trzymanie się Jej za rękę- teraz i w godzinę śmierci mojej”. s.83.

Ważne jest dla mnie przypomnienie, że „wszelki wierny, który nie trwa z Nim jak latorośl z winnym szczepem, odpadnie, uschnie i wart będzie, by go w ogień wrzucono” s 30.

Zwiastowanie dokonało się za Jej zgodą. „Bóg, Duch Święty ukształtował Jezusa Chrystusa w Maryi, uzyskawszy jednak wpierw przez jednego z przedniejszych sług swego dworu Jej przyzwolenie”s.94.

Niezaprzeczalnym ( przynajmniej dla mnie) plusem tej książki jej uzupełnienie o fragmenty Pisma Świętego i modlitwa za osoby konsekrowane.

To, co większości umyka to fakt, że szukanie i wypełnianie woli Bożej to rzadko kiedy blask fleszy i oklaski. Najczęściej to, coś zupełnie przeciwnego: „Człowiek błogosławiony płacze. Nie jest od tego wolny. Na drodze wypełniania woli Bożej przeżywa cierpienie”130.

Matka Boża jest także Mistrzynią w prowadzeniu dialagu wewnętrznego: „A Matka, Jego chowała wszystkie te sprawy w Swym sercu”.

„Maryja jest nam ukazana jako ikona Kościoła oraz jako symbol prawdziwego ucznia i uczennicy Chrystusa. Jej postawa, Jej serce wzorem i zarazem symbolem każdego wierzącego. Jej serce szuka, Syna, szuka Boga i wiernie chowa to, co znalazło i doświadczyło. To poszukiwanie wypełniło całe Jej życie. W Jej sercu więc odnajdujemy się my wszyscy, którzy poszliśmy za Jezusem (….)”150.

Książkę polecam bardzo do  przeczytania.

 

Only registered users can comment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.