recenzje książek

Księgarenka na Miłosnej Paulina Molicka.

22 lipca 2023

Księgarenka na Miłosnej to debiut literacki Pauliny Molickiej w przestrzeni blogowej znana jako Drops Książkowy, gdzie razem z Mamą, Marią Malicką dzieli się pasją i miłością do książek.  Co jest widoczne w recenzjach pisanych przez obie, Panie.

Dlaczego Księgarenka na Miłosnej to wyjątkowy tytuł? Zapewniam, że powodów jest kilka.

Pierwszym z nich jest lekkie pióro, jakie ma Autorka (książkę połknęłam w trzy dni) niczym Ciasteczkowy Potwór z Ulicy Sezamkowej.

Drugim to wielowątkowość poruszanych tematów (plecaka wdzięczności. niepełnosprawność, zmierzenie się ze swoimi lękami i obawami, wartość i znaczenie prawdziwej przyjaźni, dramat Powstania Warszawskiego, posiadanie anioła bez skrzydeł-każdy z nas ma, kogoś takiego). Wielowątkowość dotyczy także całej palety postaci, jakie zostały wykreowane przez Autorkę-od Oli Szulc przez Anielę Adamską, Filipa. tajemniczego eleganta w kapeluszu. A i tak to nie wszyscy, którzy odwiedzili Księgarenkę na Miłosnej. Dzięki dużej różnorodności bohaterów, czytelnikowi z pewnością się nie będzie nudzić. I jest bardzo prawdopodobne, że do któregoś z bywalców Księgarenki poczuje szczególną nić sympatii. A może, w którymś z nich odnajdzie siebie ? Kto, wie?

Księgarenka na Miłosnej

nakanpie

Trzecim powodem, dla którego warto zajrzeć do tego niezwykłego, niestety fikcyjnego miejsca jest sama Księgarenka-każdy, kto do niej wejdzie obok pomocy w wyborze odpowiedniej książki  i kubka aromatycznej herbaty można otrzymać, coś bezcennego- nienachalną obecność i zapewnienie Oli: „Będziesz potrzebowała wiesz, gdzie mnie szukać”-o czym przekona się miedzy innymi Michalina.

Kolejnym wcale nieoczywistym pretekstem do tego, aby wejść do magicznego świata jest połączenie dwóch przestrzeni czasowych- rzeczywistej i fikcyjnej w bardzo ciekawy sposób. Jaki ? Przekona się o tym każdy, kto zanurzy się w lekturze.

W życiu nie trzeba się bać zmian. Przychodzą zazwyczaj niespodziewanie. Burzą zastany porządek, przewracają go do góry nogami. Ale często niosą coś dobrego. Innego, ale dobrego. Dają początek czemuś nowemu. Wymuszają odwagę, na którą być może nie było miejsca. Popychają do przodu, ale nie na tyle, by spaść z urwiska. s.11.

Mimo wielu trudnych tematów, jakie zostały poruszone w książce znajdzie w niej dużą porcje optymizmu. Taką, żeby można było się otulić w jesienny dzień, gdy za oknem plucha. Zupełnie jak ciepłym, mięciutkim kocykiem. Albo puszystym sernikiem niemal jak za klauzurą.

To drugi tytuł, przy którym wraca do mnie pytanie: o czym byłaby moja książka ? Jak na razie jeszcze nie wiem.

Każda książka zawiera w sobie cząstkę Autora. I tak jest w przypadku Księgarenki na Miłosnej. Tą cząstką  Autorki jest nie tylko pasja i miłość do książek,szacunek  i wdzięczność dla Powstańców Warszawskich, aromatycznej herbaty czy biszkoptowych labradorów.

Drzwi do Księgarenki czekają. Kto zechce je otworzyć?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.