inspracje

Oddzielone od świata, otwarte na drugiego człowieka.

1 czerwca 2023

Panuje przekonanie, że kobiety, które zdecydowały się podpowiedzieć na Chrystusowe wezwanie idąc do zakonu, szczególnie klauzurowego zamykają się na potrzeby świata i ludzi.

I tak, jak nie można uogólniać, bo ile ludzie tyle postaw. To przyczepianie etykietki całej grupie osób na podstawie kilku wybijających się na pierwszy plan przykładów ( najczęściej na minus) jest bardzo krzywdzące. I niesprawiedliwe, czego zrozumieć w żaden sposób nie mogę.

Chociaż zdaje sobie sprawę,że na tych antyprzykładach najłatwiej skupić uwagę to jednak chciałabym się z Czytelnikami podzielić swoim bardzo dobrym dobrym doświadczeniem. Czego? Właśnie ogromnej otwartości, życzliwości, troski o drugiego człowieka. A to wszystko było widoczne w zwykłych prostych gestach (przyniesienie drugiego koca, żeby mi zimno w nocy nie było,termosu z ciepła wodą, pytaniem rano: jak mi się spało? I czy mam jeszcze ciasteczka? Autentyczna troska siostry, która się mną opiekowała, czy nie zgubie się wśród labiryntu długich, krętych korytarzy). Zapewniam, że mimo ich  długości nie zgubiłam się.

Oaza, Pustynia, Drzwi, Jezus, Open

pixbay

Ktoś może napisać: co w tym wielkiego i nadzwyczajnego ? Z jednej strony nic- ot zwykła ludzka życzliwość i troska. Tylko czy. aby na pewno zwykła? Z drugiej strony, jeśli w moich doświadczeniach nie ma nic nadzwyczajnego to dlaczego jest  coraz więcej osób, które nieprzesadzam są spragnione zatrzymania się w codziennym biegu? Aby w ciszy swojego serca, wsłuchać w to, co chce im powiedzieć Jezus? Bo to właśnie w niej można Go najlepiej usłyszeć. I nie jest to to tylko moje zdanie. Jego potwierdzeniem są podziewania i liczne wpisy osób, które odbywały rekolekcje u sióstr wizytek od adoracji Najświętszego Sakramentu.

A jeśli siostry odmówią przyjęcia na rekolekcje to nie jest to ich złośliwość, ale liczne obowiązki, których siostrom nie ubywa. Niestety powołań już tak.

I może właśnie szczególnie dzisiaj podziękować siostrom za ich troskę, życzliwość. Po prostu serce. Najprościej, jak się da: modlitwą o nowe powołania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.