recenzje książek

Tam, gdzie serce twoje Krystyna Mirek

19 października 2022

Witam,

Recenzja wyjątkowo dzisiaj,a nie w sobotę, ale cieszę się bardzo, że jest ;):).  Jak się okazuje obyczajówka też może być wartościowa. A nie raz jest ona odsądzana od czci i wiary.

Laura Andychowska pod wpływem impulsu postanawia zacząć swoje życie od nowa. Bez skupionego na swojej karierze męża Pawła-wybitnego kardiologa, problemów z poczęciem dziecka. Teścia znającego odpowiedzi na wszystkie pytania niczym, wyrocznia delficka, nie majace swojego zdania i wiecznie milczącej teściowej. Wsiada do samochodu sąsiada, Błażeja, który zajmuje się pozyskiwaniem złota Bałtyku- bursztynu, i w tym celu jedzie do Sopotu. Jak się jednak okaże znajdzie on, coś znacznie cenniejszego niż nawet największe złoża bursztynu. Jaki skarb znajdzie Błażej? O tym, jak zawsze Czytelnik przekona się sięgając po książkę, bo zdecydowanie warto.

Prawdziwym portem, gdzie życiowi rozbitkowie mogą odpocząć po burzach i sztormach jest hotel przyjaciela Błażeja, Huberta. Schronienie w tym niezwykłym miejscu znajduje także, Laura. A niebawem, jak się okaże swoją prawdziwą przyjaciółkę- Asię przez swoje rude włosy nazywana, Orzeszkiem. To miedzy innymi historia Orzeszka pokazuje, jak bardzo takie miejsca, jak hotel, Huberta są potrzebne.

Przypadkowe spotkanie z poławiaczem bursztynu, Alfredem Zwolińskim odmieni życie, Laury. A poławianie bursztynu i wszystko, co z nim związane stanie się dla Laury pasją i sposobem na życie. Zwoliński, jak każdy z bohaterów tej książki próbuje odnaleźć swój skarb, ale ten biblijny. Najpierw jednak przechodzi wewnętrzną przemianę. Przyznam się szczerze,że za nim do niej doszło nie budził mojej sympatii. Podobnie jak Paweł, który przez wyjazd żony, Laury i poznanie sekretu swojej mamy, Anieli postanawia się wyzwolić spod toksycznego wpływu seniora, Andrychowskiego. Mimo, że będzie mu trudno, bo koledzy po wypadku ordynatora kardiologii będą przekonani, że to Paweł zajmie jego miejsce. Ku zdziwieniu wszystkich dla niego ważniejszy będzie stan jego nauczyciela i mentora, nie walka o stanowisko.

Może być zdjęciem przedstawiającym ‎1 osoba, książka i ‎tekst „‎KRYSTYNA MIREK ل لا Tam, Tam,gdzieserce gdzie serce twoje FILIA‎”‎‎

’Nie ceni się tego, co wydaje się łatwo dostępne”. s. 334

Zmiana dokonuje się także i w samej Laurze. I chociaż brzmi to być może dość patetycznie szuka odpowiedzi we własnym sercu. Do tej pory zajmowała się wieloma sprawami: dbała o męża, ogród, dom, teściów, prace. Dopiero czas spędzony ze swoim myślami, ze sobą samą pozawala jej szukać odpowiedzi.

„To, co w środku, wydawało się mniej ważne, bo na pierwszy rzut oka niezauważalne. Łatwiej ukryć smutek w sercu niż źle ułożone włosy. A jednak prawda zawsze wychodzi na jaw. Brak spokoju w sercu powoduje kłopoty. Niepoukładane wnętrze skutkuje chaosem w życiu” s 303.

Książka zdecydowanie warta tego, aby ją przeczytać chociaż by po, żeby mieć na jej temat własne zdanie. I nie jest to czytadło do poduszki według mnie przynajmniej.  Z resztą dość starannie wybieram to, co czytam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.