recenzje książek

Wedlowie. Czekoladowe imperium Łukasz Garbal.

29 maja 2022

Ptasie Mleczko, Torcik Wedlowski, a może jednak mieszanka cukierków? Trudny wybór, bo wszystkie te czekoladowe pyszności to uczta dla podniebienia. I taką samą ucztą tyle, że dla intelektu jest podroż w jaką na stronach swojej książki zabiera Czytelników, Łukasz Garbal. Pokazuje nie tylko początki powstania fabryki czekolady, ale przede wszystkim to, jak bardzo losy jej samej i właściciela splatają, się z losami Warszawy. I jak gorzki jest jego koniec zupełnie, jak gorzka czekolada.

 

Razem z Autorem obserwujemy, jak powstawała fabryka, jej rozwój, bo Wedel w latach swojej świetności to nie tylko produkcja czekolady. To, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli cały ogromny projekt, bo przy fabryce działał nie tylko klub sportowy, żłobek, kółko teatralne, ale powstawało całe osiedle z mieszkaniami dla pracowników. Wszystko przerwie wojna, w czasie której dr. Jan Wedel na miarę swoich możliwości będzie chciał pomóc przeżyć ten straszny czas przede wszystkim pracownikom fabryki. I aby ich ratować od wywózek do obozów, czy robót przymusowych będzie używał, a jakże swoich czekoladowych produktów.

wedel.pl/uploads/media/default/0001/03/1e92e1de...

zdjęcie ze strony :  https://wedel.pl/nasze-produkty/ptasie-mleczko/ptasie-mleczko-waniliowe

 

„Codziennie przemierzał pietra fabryki i wszędzie sprawdzał, czy towar jest dobrze i smacznie wykonany.”

 

Sam dr. Jan Wedel zda mistrzowsko egzamin z uczciwości i lojalności wobec kraju, w którym przyszło mu żyć, „Byli u mnie już po raz trzeci, aby nakłonić do przejścia na folksdojcza. Odpowiedziałem,że będąc Polakiem przez tyle lat i stale to podkreślając wobec swojej załogi, nie mógłbym się zmienić obecnie bez utraty całkowitego prestiżu wobec załogi, a to nie byłoby dobre dla gospodarki. Ten mój argument przekonał hitlerowców, którym bardziej zależało na dobrej gospodarce w okresie wojny” s. 390. Czasy powojenne to próba przywrócenia dawnej świetności fabryce, co niestety uniemożliwi ówczesna władza, zabierając Wedlowi dzieło jego życia w ramach nacjonalizacji. Zmieniając nazwę fabryki z E. Wedel na 22 lipca. Fabryka, co prawda odzyska pierwotną nazwę po 1989 roku, ale jak na razie nie została zwrócona spadkobiercom rodziny Wedlów.

Only registered users can comment.

    1. Bardzo się cieszę 😊😊😊👍i czekam na Pani wrażenia po przeczytaniu książki 📕. Dziękuję za zostawienie śladu w postaci komentarza. Pozdrawiam serdecznie 😊😊😊😊😊.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.