Bez kategorii

Włam się do mózgu Radek Kotarski

2 lipca 2021

 

Włam się do mózgu to niezwykły przewodnik po metodach zapamiętywania. Radek Kotarski na swoim własnym przykładzie pokazuje Czytelnikowi każdą z omawianych metod. Wskazuje też przy tym, gdzie konkretna metoda najlepiej się sprawdzi. Co ważne nie sugeruje Czytelnikowi, która z nich okazała się najskuteczniejsza w jego przypadku.
Dostajemy za to konkretne narzędzia takie, jak; robienie przerw w czasie uczenia się, podkreślenie roli drzemki w procesie porządkowania informacji,metod robienia notatek. i tutaj moje ulubione mapy myśli, chociaż strasznie żałuję,że nie mam talentu plastycznego. A także naukowo potwierdza skuteczność zapamiętywania przez skojarzenia, czyli stare, poczciwe mnemotechniki. Do dziś pamiętam z chemii,że ołów ma symbol PB, który mi się kojarzył z pralką Babci typu Kasia. Jednocześnie Kotarski obala mit,że mózg, jak mięsień trzeba ćwiczyć. Trzeba,ale obok ćwiczeń potrzebuje on także czasu na odpoczynek

Dostajemy też krótki rys historyczny, jak wyglądała nauka w szkole pod zaborem pruskim. A także, co oznacza stwierdzenie: pruski dryl. A nie jest to nic innego, jak wbijanie do głowy wiedzy encyklopedycznej. Jednocześnie przedstawiając badania naukowe potwierdza niewielką skuteczność takiej metody. Dlaczego? Ponieważ informacje przyswojone w ten sposób zostają w pamięci krótkotrwałej. Potwierdzając tym samym zasadę trzech z: zapamiętać, zaliczyć, zapomnieć. A nam przecież chodzi o to, żeby to z brzmiało zapamiętać i to najlepiej na dłużej.

Włam się do mózgu

zdjęcie pochodzi ze strony:  https://nakanapie.pl/ (dostęp 02.07.2021).

Dlatego też jest to książka z tych, które warto przeczytać. I na sobie samej wypróbować, która z przedstawieniowych przez Autora metod okaże się najbardziej skuteczna? Czy będzie to metoda fiszek, pałacu, ciekawskiego dziecka, nauczyciela, tancerki, czy majstersztyku? Jesteście gotowi na fascynującą podroż w głąb najbardziej skomplikowanego komputera? Bo takim wciąż do końca nie odkrytym jest nasz mózg. I czas to zmienić, aby jak najlepiej wykorzystać jego potencjał. Zapnijcie pasy, trzymajcie się mocno fotela. I wyruszcie w niepowtarzalną podroż, aby odkryć jakie tajemnice kryje Wasz mózg.

Książka dla każdego bez względu na wiek. Każdy chce zachować, jak najlepszą pamięć, jak najdłużej. A ten tytuł może w ty pomóc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.