inspracje

Dziękuje za dar kapłaństwa i Eucharystii. Nie tylko jutro.

27 marca 2024

Wielki Czwartek przed nami, a jeśli tak to dzień szczególnego podziękowania za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii, bo nie ma jednego bez drugiego. To też dzień, w którym składając życzenia kapłanom w szczerej modlitwie dziękujemy za to, że po prostu są. I przed laty mieli w sobie tyle odwagi, żeby odpowiedzieć na Jezusowe wezwanie: „Pójdź za Mną”, które usłyszeli w swoim sercu. I chociaż każde powołanie jest wielką tajemnicą dla tego, kto jest do niego zaproszony to Tym, który to, zaproszenie wysła zawsze jest Jezus. 

I wyprzedzając pytania, jakie może zadać czytelnik, widzę zachowania wśród duchowych, które nigdy nie powinny się zdarzyć. O nich trąbi się na prawo i lewo we wszelkiej maści portalach, które zdają się czerpać niemalże radość z tego, że kolejne dziecko Boże zachowało się tak, jakby chciało zrobić wszystko, żeby podeptać godność z tego wynikającą.

Portale te ani słowem nie wspomną o tych kapłanach, którzy każdego dnia podejmują w oparciu o łaskę Bożą próbę realizacji powołania w codzienności. Idąc na lekcje religii mimo, że uczniów coraz mniej, dostając po uszach za zachowania braci w kapłaństwie, które je plamią, jednając z Bogiem, wspólnotą Kościoła i samym sobą w ciszy konfesjonałów każdego, kto zobaczy, że za bardzo zboczył z Bożych ścieżek, będąc w kancelarii parafialnej życzliwym, pomocnym w czym tylko może tak, że nie wchodzi się do niej na ugiętych nogach. Kazanie, które dotyka serca bardzo mocno. -za które mnie samej zdarza się dziękować. Bo dlaczego mam nie zauważyć czyjegoś wysiłku i zaangażowania? Brzmi jak laurka ? Być może, ale także takie przykłady znajdziemy wśród kapłanów. Co z tego, że w mniejszości? Ważne, że są. Dostrzegajmy i dziękujmy za nie. Tak zwyczajnie po ludzku. To, że są księżmi nie znaczy, że przestali być ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.